30. výročí pádu berlínské zdi

Pád berlínské zdi je jedním z nejpamátnějších okamžiků německé historie. 9. listopadu roku 1989 nechali strážní na hraničním přechodu na Bormholmské ulici v 21:20 přejít první občany DDR do západního Berlína. Krátce před půlnocí byly masy lidí tak obrovské, že byl přechod konečně otevřen a celé město tak propuklo ve všeobecné veselí. Miliony lidí po celém světě tyto události sledovali živě v televizi.
9. listopadu 2019 si Berlín připomenul již 30. výročí od tohoto dne.


Velkolepých oslav výročí události, která předznamenala sjednocení Německa a konec studené války se účastnily domácí i zahraniční politické špičky. Na oslavách výročí nechyběl spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, spolková kancléřka Angela Merkelová a hosté z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Všichni společně se zúčastnili hlavního vzpomínkového aktu u památníku Berlínské zdi v ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavních symbolů někdejšího rozdělení Berlína v době studené války.


Během oslav se uskutečnilo více než 200 různých akcí, včetně trojrozměrných projekcí, hudebních vystoupení nebo debat. Vrcholem oslav byla dvouhodinová multimediální show u Braniborské brány 9. listopadu, tedy přesně ve výroční den.

Během dvou hodin se desetitisícům návštěvníků představili Dirk Michaelis, Trettmann, Die Zöllner i hudebníci pod taktovkou světoznámého dirigenta Daniela Barenboima. Nechyběla ani světelná show, rozhovor s tehdejšími bojovníky za lidská práva či proslov prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.