Světelná hranice 9. listopadu 2014

Pád berlínské zdi je jedním z nejpamátnějších okamžiků německé historie. 9. listopadu roku 1989 nechali strážní na hraničním přechodu na Bormholmské ulici v 21:20 přejít první občany DDR do západního Berlína. Krátce před půlnocí byly masy lidí tak obrovské, že byl přechod konečně otevřen a celé město tak propuklo ve všeobecné veselí. Miliony lidí po celém světě tyto události sledovali živě v televizi.
9. listopadu 2014 si Berlín připomenul již 25. výročí od tohoto dne.


V Berlíně se za zvuku Ódy na radost otevřela „světelná hranice“ vedená v místech, kde v centru německé metropole stávala Berlínská zeď. Vyvrcholily tím oslavy 25. výročí pádu bariéry, která byla hlavním symbolem železné opony rozdělující poválečnou Evropu.
Za hudebního doprovodu berlínského městského orchestru pod vedením světoznámého dirigenta Daniela Barenboima poté začaly stoupat světelné balóny, které od pátečního večera tvořily „světelnou hranici“ na patnáctikilometrovém úseku v centru města, kudy kdysi Berlínská zeď vedla.


Od Braniborské brány se „světelná hranice“ otevírala oběma směry, než po několika desítkách minut dosáhla nejdelší zachovaný úsek zdi na East Side Gallery a někdejší hraniční přechod na Bornholmer Strasse, kde se před 25 lety poprvé otevřela vnitroněmecká hranice. Představení si nenechaly ujít tisíce lidí před Braniborskou bránou. Další tisíce lidí sledovaly vypouštění 8 tisíc balónů podél trasy „světelné hranice“.

V místech, kde Berlínská zeď procházela středem města, bylo 12 kilometrů vyznačeno 8000 svítícími balonky napuštěnými heliem. Tato "světelná hranice" podle berlínského primátora Klause Wowereita ukazuje, kudy vedla dělící čára mezi komunistickou diktaturou a svobodným světem.

V den 25. výročí pádu Berlínské zdi se také otevřela nová stálá výstavy v památníku na Bernauer Strasse, jenž připomíná lidi, kteří zahynuli při pokusu zeď překonat a utéct do Západního Berlína. Slavnostního otevření výstavy se zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová.


Další informace o Berlíně naleznou zájemci na stránkách www.germany.travel/Berlin.