Berlínská zeď

Hitlerův bunkr

Hitlerův bunkr – Führerbunker byly ve skutečnosti dva bunkry, vrchní bunkr (předbunkr), který byl vystavěn již v roce 1935, a kde se nacházel personál, společná jídelna, sklady atp., dolní bunkr – Hitlerův bunkr,



Führerbunker (hlavní bunkr), který Hitler nechal postavit v roce 1943 pro svou potřebu. Oba bunkry na sebe navzájem navazovaly propojeným schodištěm.



Hitlerův bunkr se nacházel pod zahradami Říšského kancléřství na Wilhelmstraße 77, ve směru na Goeringstraße (nyní Ebertstraße) a nedaleko od Voßstraße, v oblasti, kde byla většina vládních budov (nedaleko Potsdamer Platz). Bylo tam několik podzemních chodeb a jiné, menší bunkry.



Hitlerův bunkr se nacházel minimálně pět metrů pod zemí, měl čtyřmetrovou železobetonovou zeď, celý měl třicet místností, dva východy do kancléřství a jeden do zahrady – nouzový. Byl zcela soběstačný, měl



vlastní odvětrávací věž, filtr, který dokázal přefiltroval i smrtící plyn. Dále byl bunkr vybaven vlastním dieselovým generátorem, který vyráběl elektřinu pro celý bunkr. Byl tak dokonalý, že uvnitř nebyl slyšet ani žádný výbuch zvenčí, kde panovalo doslova peklo.



Hitlerův bunkr dnes
V roce 1947 byl bunkr Rusy vyhozen do povětří (část bunkru) a místo bylo srovnáno se zemí, nicméně v roce



1990 byl při stavebních pracích Führerbunker opět objeven, tedy jeho část, především bunkr řidičů. Dnes se v místě Hitlerova bunkru, nad bunkrem, mezi paneláky, nachází parkoviště, kde je také pamětní deska. Některé části bunkru existují dodnes. Co bude s Hitlerovým bunkrem dál? Názory jsou různé, historici jsou pro zachování bunkru a jeho zpřístupnění. Bylo by to ale vhodné…? A co neonacisté? Nebyl by Hitlerův bunkr původem dalšího zla…?