Berlínská zeď

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je patrně nejznámějším hraničním přechodem Berlína z doby studené války, kde pouze diplomaté, novináři či obyvatelé jiné než německé národnosti měli povolení přejít z jedné části města do druhé, a to ještě se zvláštním povolením. Nejednou se toto místo dostalo na přední stránky novin. Právě zde došlo jen dva měsíce po výstavbě Berlínské zdi k vážnému konfliktu mezi americkým a sovětským sektorem, kdy tanky obou mocností stály jen 200 metrů od sebe, připraveny na skutečnou konfrontaci. Jméno hraničního přechodu je odvozeno od fonetické abecedy NATO, kde písmeno C je třetí v pořadí a Charlie je jeho kódovým slovem.

Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie

Dnes se na místě bývalého hraničního přechodu nachází kopie původní tabule s nápisem ve 4 jazycích (angličtina, ruština, francouzština, němčina), který příchozím připomínal, že opouštějí americký sektor a vstupují do sektoru sovětského a naopak. Kopie první strážní budky z roku 1961 a vojáci s vlajkami okupačních jednotek, kteří se s vámi za jedno euro rádi vyfotí, dnes slouží jako jedna z hlavních turistických atrakcí.

Museum Haus am Checkpoint Charlie láká turisty svou rozsáhlou dokumentaristickou sbírkou zaměřující se na osudy osob, které se snažily utéct z Východního do Západního Berlína.