Televizní věž

Televizní věž (Berliner Fernsehturm) a Braniborská brána jsou bezesporu největší dominantou Berlína. Stavba věže, která dosahuje výšky 368 metrů a činí z ní nejvyšší vyhlídkový bod v Berlíně, započala v 50. letech, ale dokončena byla až v roce 1969. Vrchol věže, který byl vytvořen podle návrhu architekta Hermanna Henselmanna, má připomínat sovětskou družici Sputnik 1 a původně měl být po vzoru socialismu červený. Nicméně tyto plány byly později upraveny a vrchol má dnes částečně zlatavý povrch. Tehdejší vládě Východního Berlína vyšly stavební plány do puntíku, avšak až na malý detail – když na vrchol Televizní věže svítí slunce, paprsky vytvoří na jejím povrchu kříž. Někteří Berlíňané, vysmívající se vládní snaze potlačit jakoukoliv formu náboženství, proto věži začali přezdívat „papežova pomsta".

Televizní věž Televizní věž Televizní věž

Televizní věž je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí a ročně jí navštíví až milion turistů. Je také 4. nejvyšší stavbou v Evropě – hned po televizních věžích v Moskvě, Kyjevě a Rize.

Věž je možné navštívit. Na jejím otáčivém vrcholu se nachází restaurace, kavárna  a vyhlídkový ochoz, z nejž je za jasného dne vidět i na 42 kilometrů daleko.

Z důvodu památkové ochrany zůstává v kavárně a restauraci ve výšce 203, popř. 207 metrů zachován styl 60-tých let. Dnešní výtahy jsou jen o dvě vteřiny rychlejší než ty původní, urazí cestu dlouhou 204 metrů za 38 vteřin.

Ve středu kopule se nachází restaurace, která se otáčí dokola, přičemž jednu otočku zvládne za pouhých 20 minut. Dalo by se také říci, že tato restaurace je symbolem stále se zrychlující doby. Původně se otočila totiž jen jednou za hodinu, pak jednou za půl hodiny...