Olympiastadion / Olympijský stadion

Olympijský stadion je vůbec největším sportovním stadionem Německa. Na jeho místě však původně stál jiný stadion nazývaný Německý stadion (Deutsches Stadion), který byl postaven u příležitosti Letních olympijských her 1916. Kvůli první světové válce se však LOH 1916 nekonaly, nicméně i přesto Německo pokračovalo s výstavbou stadionu, který byl pak v letech 1922, 1923, 1924 a 1927 využit jako místo pro konání finálových zápasů Mistrovství světa ve fotbale. Ve své době se jednalo o největší sportovní stadion světa a bylo možné v něm usadit na 40.000 diváků.

Olympiastadion Olympiastadion Olympiastadion Olympiastadion

Když Berlín porazil v roce 1931 španělskou Barcelonu v soutěži o hostování LOH 1936, rozhodla se tehdejší vláda Německý stadion zrenomovat. O dva roky později se však k moci dostal Adolf Hitler a rozhodl se LOH 1936 využít především k propagandistickým účelům. Jeho plánem bylo vytvořit veliký sportovní komplex „Reichssportfield“, který by zahrnoval nový Olympijský stadion, postavený na základech Německého stadionu, Maifield (obrovská travnatá plocha později využívaná pro gymnastická vystoupení, ale i k propagandistickým shromážděním Hitlerovy vlády) nebo Waldbühne, sloužící pro venkovní kulturní představení (dnes je Waldbühne proslulý pro konání různých koncertů světových hudebních ikon jako jsou Bon Jovi, Depeche Mode či R.E.M.). Glockenturm (Věž se zvonem) byla sice za druhé světové války zničena, ale později byla opět zrestaurována a dnes slouží jako vyhlídková věž, z níž je krásně vidět na sousední město Postupim.

Zajímavostí je, že právě u příležitosti LOH 1936 se poprvé běžel maratón s olympijskou pochodní. Tento nápad pochází od organizátora her Carla Diema, který byl mimo jiné jedním z poradců říšského ministra propagandy Josepha Goebblese. Jednalo se také o vůbec první olympiádu, která byla přenášena televizí. Druhou světovou válku přežil Olympijský stadion bez větší újmy a po poválečném rozdělení města do 4 sektorů se zde nacházelo sídlo okupačních jednotek Velké Británie. Dnes je Olympijský stadion domovem fotbalového týmu BSC Hertha Berlin.