Vítězný sloup

Vítězný sloup, který byl postaven v roce 1864 na přání tehdejšího pruského císaře Viléma I., symbolizuje vítězství Pruska v prusko-dánské válce roku 1864. Jelikož byl sloup oficiálně vystaven až v roce 1873, tedy poté, co Prusko zvítězilo i nad Rakouskem (1866) a nad Francií (1871), symbolizuje spíše pruskou vojenskou sílu a vítězství jako taková. Osmimetrová socha řecké bohyně vítězství, Viktorie, byla přistavěna později a její doplněk je inspirován právě zmíněnými výboji. Každý zlatý prstenec na sloupu připomíná pruské vítězství v boji. Prstence jsou celkem čtyři a ten poslední byl přidá na přání Adolfa Hitlera a symbolizuje anšlus Rakouska z roku 1938.

Vítězný sloup Vítězný sloup Vítězný sloup

Sloup je postaven převážně z pískovce, ale některé části jsou tvořeny i hlavněmi děl protivníků Pruska z již zmíněných válek. Zajímavé je, že Vítězný sloup původně nestál na místě, kde se nachází dnes. Jeho původní umístění bylo před budovou Reichstagu a až Adolf Hitler jej nechal přemístit doprostřed parku Tiergarten, kde se nachází dodnes. Hitlerův dvorní architekt Albert Speer zde totiž plánoval vytvořit 5 kilometrů dlouhou osu sever-jih, která měla předčit i pařížské Champs-Elysées. Vítězný sloup přežil druhou světovou válku bez větší újmy. Přesto se jej po skončení války chtěly francouzské okupační jednotky zbavit, což bylo ale nakonec zamítnuto Američany a Brity.

Vítězný sloup je volně přístupný skrze 4 tunely, které vedou pod velmi rušným kruhovým objezdem. Abyste se však mohli podívat dovnitř či vystoupit až na vrchol sloupu, musíte zaplatit asi 2.50 euro. Výhled na celý park však stojí opravdu za to!