Nikolaiviertel

Nikolaiviertel je jedna z nejznámějších čtvrtí Berlína, jež se na nachází v blízkosti muzejního komplexu Museuminsel. Pokud jste poblíž Alexanderplatzu, dostanete se sem zhruba po deseti minutách chůze. Svůj název nese tato čtvrť, která je doslova posetá kavárnami, tradičními německými hospodami a obchůdky se suvenýry, podle kostela, který leží přímo v jejím centru.

Nikolaiviertel Nikolaiviertel Nikolaiviertel Nikolaiviertel

Nikolaikirche je nejstarším kostelem ve městě. Prvopočátky centra čtvrti můžeme hledat už ve 13. století, a proto se jedná především o architekturu pozdní gotiky. Kostel je důležitý hlavně z historického hlediska, neboť právě zde Berlín oficiálně přešel k protestantské víře ve jménu Lutherovy reformace. Na tomto místě se také poprvé po německém sjednocení sešel nově demokraticky zvolený berlínský senát, aby vytvořil ústavy federálního státu Berlín.

Mezi další významné budovy Nikolaiviertel patří Palais Ephraim. Tento skvost architektury rokoka je pojmenován podle aristokrata a klenotníka 18. století, Veitel-Heine Ephraima, a dnes je využíván k různým výstavám.