Berlínská zeď

Postupimské náměstí (Potsdamer Platz)

Potsdamer Platz je jedním z náměstí, kde se snoubí architektura dob dávno minulých s velmi moderní, městskou architekturou. Jeho historie sahá až do roku 1838, kdy byla postavena první železniční zastávka. Zejména v druhé polovině 19. století se náměstí začalo dále rozrůstat a stalo se sídlem berlínské smetánky. Začátkem 20. století už bylo jednou z nejdůležitějších dopravních tepen metropole, kde se denně míjely tisíce aut a cestujících. První semafor v Evropě se nacházel také právě tady. Luxusní hotely, bary či cafeterie pak vdechnuly tomuto místu zvláštní kouzlo, příznačné především pro 20. léta. V průběhu druhé světové války bylo náměstí z veliké části zničeno a vzhledem k tomu, že se přes něj v době studené války táhla Berlínská zeď, bylo zrenomováno až po německém znovusjednocení roku 1990. Rozsáhlá rekonstrukce v průběhu 90. let udělala z Postupimského náměstí jedno z největších stavenišť Berlína, nicméně je třeba říci, že mu rozhodně navrátila jeho původní lesk a slávu.

Postupimské náměstí před válkou Postupimské náměstí dnes Postupimské náměstí po válce (1945) Postupimské náměstí dnes Postupimské náměstí v době studené války (berlíndká zeď) Postupimské náměstí dnes

Dnes se na Potsdamer Platz nachází celkem 19 nově postavených budov, z nichž většina se stala reprezentativními sídly různých firem a společností – od Sony až po Deutsche Bahn. Jejich stavba byla vedena italským architektem Renzo Pianem, který zároveň pracoval s vybranými návrhy od mnichovských architektů Heinze Hilmera a Christopha Sattlera. Jediná budova, která zůstala zachována, je Haus Huth v ulici Alte Potsdamer Strasse 5. Ta zažila dobu největší slávy ve 20. letech 20 .století, kdy byla domovem kupce Willyho Hutha. Kromě toho se v ní nacházela i restaurace, v níž se scházela vybraná společnost. Dnes tam najdete především výstavu moderního umění, kterou můžete navštívit denně od 11 do 18 hod. Vstupné je zdarma. Krásnou částí celého komplexu je i jezero – také nazýváno jako Pianovo jezero – o rozloze 1.2 hektaru, ležící na náměstí Marlene Dietrich. Celý komplex je navíc propojen s tzv. Kulturforem, kde se nachází budova Filharmonie, Nová národní galerie nebo Gemäldegalerie s permanentní výstavou starých uměleckých děl od Rubense či Rembranta.

Dominantou Postupimského náměstí je kromě několika výškových budov i Sony Center, kde je asi nejpopulárnější a nejvíce navštěvované kino v Berlíně. Mimo jiné se zde každoročně koná i prestižní filmový festival Berlinale. Na první pohled Vás na budově nejspíše upoutá její impozantní prosklená střecha, jejíž dokončení trvalo více než dva roky. Samotné Sony centrum bylo otevřeno v roce 2000 a je oblíbené zejména mezi filmovými fanoušky, kteří tady kromě kina IMAX mohou navštívit Filmovou akademii nebo Filmové muzeum. Toto muzeum se zaměřuje na německou kinematografii od jejích prvopočátků, neopomíjí však ani dobu němého filmu a současnost. Součástí muzea je i permanentní výstava Marlene Dietrich, která mapuje hereččinu celoživotní kariéru. Vystavuje dokonce i některé její osobní předměty, jako např. originální kostýmy z jejích filmů či soukromé fotografie a videa. Rodiny s dětmi určitě ocení zábavní park Legoland.

Na konci ulice Alte Potsdamer Strasse se rovněž nachází divadlo Potsdamer Platz, které patří mezi jedno z největších a nejvíce navštěvovaných divadel v Německu. Právě tady se soustředila stará německá kinematografie a na tomto místě začínala svou kariéru legendární Marlene Dietrich.

Neopomenutelnou součástí Postupimského náměstí je veliké nákupní centrum Arkády, kde najdete obchody s luxusním oblečením a bižuterií, restaurace, kavárny i obchůdky s bytovými doplňky.